top of page

Marka tescil Sorgulama

Neden Marka Sorgulaması Yapılmalıdır?
Marka sorgulaması, tescili alınacak isimin benzerlik durumunun kontrol edildiği işlemdir. Marka sorgulamasının isim belirleme aşamasında yapılması, markalaşma sürecinde marka için risk ya da engel teşkil edebilecek durumların azalmasına yardımcı olur.
Marka sorgulaması, marka ismi kararlaştırılmadan önce yapılmalıdır. Aynı ya da benzer isimle markalar bulunuyorsa, uygun şekilde isim değişikliği gerçekleştirilebilir. Benzer isimde bir marka varsa ilerleyen süreçlerde itirazlar söz konusu olabilir. Gelecekte oluşacak risk durumlarının önlenmesi adına tescil süreçlerinde marka sorgulaması avantaj sağlayacaktır.


Ücretsiz tescil işlemi öncesi marka sorgulama işlemleri ile ilgili bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçin!

Marka Sorgulaması Sonrası Tescil Süreci Nasıl İşler?
Marka tescil işlemlerinde marka sorgulaması sonrası, marka tescil alımı için gereken şartlar sağlanıyorsa evrak süreci başlar. Marka sorgulaması ve tescil süreci, marka vekilleri tarafından yapılır. Türk Patent ve Marka Kurumu’nun (TPMK), talep ettiği, marka tescil için gerekli belgelerin eksiksiz gönderilmesi gerekmektedir. İsim olarak tescil almaya uygun olan marka, içeriği doğrultusundaki marka sınıflarında bulunmalıdır. Bu nedenle marka içeriğine uygun sınıflarda başvuru yapılmalıdır. Marka tescil başvuruları birden fazla sınıfta gerçekleştirilebilir.
Marka sınıfı seçimi, markanın verdiği hizmet ya da ürettiği mal doğrultusunda belirlenir. Ek olarak ileride hedeflenen iş ile ilgili de marka sınıflarında başvuru yapılabilir. Bu sınıflara başvuru için gelecekte hedeflenen işin, marka çatısı ile orantılı olması gerekmektedir. Uygun başvuru koşulları sonrasında tescil süreci başlar. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından gerekli incelemeler yapıldıktan sonra marka tescili, ilgili markaya verilir.


 

bottom of page