Tasarım İzleme

Tasarım İzleme

Tasarım izleme, TPK tarafından 3. Kişilerin görüş ve itirazına açılan endüstriyel tasarım bülteninde tasarımınıza benzer başvurularının var olup olmadığının tespiti amacıyla düzenli takip edilmesidir.

Tasarım tescili, tam anlamıyla bir tasarıma koruma sağlamaz. Mevzuat gereği, yapılan tasarım başvuruları benzerlik araştırmasına tabi tutulmadan bültenlerde yayınlanmaya başlar. Altı aylık bülten sürecinde herhangi bir itiraz alınmazsa, tasarım tescil edilir. Benzerlik veya yenilik eksikliği bildirimi sadece yapılan itirazlar üzerine Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından incelenir. Bu nedenle, tasarım bülten analizi ve izlenmesi büyük önem taşır. Tasarım izleme, benzer veya aynı tasarım başvurularının tescil almasını engellemek için kritik bir yol sunar. Aksi takdirde, başvuru tescil edilir ve iptali için hükümsüzlük davası açmak gerekebilir, bu da ek maliyet ve zaman kaybına neden olabilir.

Tasarım izleme süreci, resmi tasarımlar bülteninde her ay yayınlanan tasarımlar arasında benzerlik araştırması yaparak tasarım sahiplerine düzenli olarak raporlar sunmayı içerir. Benzer tasarımlara karşı itiraz dosyaları hazırlanabilir ve başvurulan tasarımların iptali mümkün olabilir.

Tasarım izleme, tasarımın özgünlüğünü ve yeni olma kriterlerini sağlamak adına sıkça yapılan benzerlik araştırmaları ile tasarımcılara ve şirketlere değerli bilgiler sunar. Ayrıca, rakip firmaların izlenmesi, sektördeki gelişmelerin takip edilmesi ve geliştirme faaliyetlerinin sağlam temellere dayandırılması açısından da önemlidir. Tasarım izleme işlemi yurtiçinde olduğu gibi yurtdışı içinde geçerli olan özellikle benzerlik araştırması yapılmayan ülkeler için ise oldukça önemli olan bir hizmet kapsamıdır. Yurtdışında yapılan müracaatlar içinde yenilik ve özgünlüğün geçerli olduğu düşünülür ve hukuksal işlemlerin yurtdışı için daha maliyetli olduğu göz önünde bulundurulur ise yurtdışı tasarım izleme işlemi tasarım sahibi firmalar için özellikle odak noktası olmalıdır.

Neden Nebula Patent ? Nebula Patent, uzman ekibi ve kapsamlı marka değerleme hizmetleri ile markanızın gücünü en iyi şekilde anlamanıza yardımcı olur. Marka değerleme sürecini adım adım yönetir, doğru verilerle desteklenmiş strateji önerileri sunar ve markanızın rekabet avantajını güçlendirmenize yardımcı olur. 

Tasarım izleme hizmetimiz ile ilgili detaylı bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. 

Telefon & GSM

0535 665 68 38

Adresimiz

Üçevler Mh, Aslantaş Sk, Birey Plaza, No:9/12 16120 Nilüfer/Bursa

Epostalarımız

info@nebulapatent.com

wp
Hemen Ara
Whatsapp